Egy kis vrostrtnet
2005.12.30. 11:57
Nehz lenne rviden megfogalmazni, mi adja San Francisco sajtos varzst.
Fldrajzi fekvse? Ktsgtelenl ez is: a vros a hatalmas bl s az odavezet tengerszoros partjn magas dombokra plt. A Csendes-cen itt 80 km hosszsg vdett blt forml, amelybe csak keskeny tengerszoroson t lehet bejutni, a Golden Gate-en, az Aranykapun. Az bl kt rszre tagoldik, az szaki San Pablo Bayre, ide torkollik a Sacramento River, a dli rsz a San Francisco Bay.
ghajlata hozzad valamit varzshoz: itt nincs kemny tl s forr nyr, csupn egyetlen, hosszra nylt tavaszi-szi idszak az cen kiegyenlt hatsa kvetkeztben. Az cen tmnytelen mennyisg kdt is hoz a vrosra, fknt a nyri hnapokban, estefel, amikor a tenger fell csakgy ramlanak a kdfelhk, lassan megtltve az alacsonyabban fekv rszeket.
A varzst nem magyarzhatja teljesen San Francisco ptszete sem. Memlk alig van a vrosban, hiszen az egsz telepls alig tbb mint msfl szz ves. Centruma olyan, mint sok ms amerikai nagyvros: magaspletek, irodahzak, ruhzak, laktelepei pedig jelents mrtkben azokbl a mlt szzadi, szzad eleji pletekbl is llnak, amelyek ms vrosokban szzval tallhatk. Igaz, San Francisco itt el eltr msoktl: gondosan rendben tartja, vidm, ders sznre festi ezeke a hzakat, s hozztoldja hagyomnyos ptszeti megoldsukhoz a hatalmas fldszinti zr verandt, a nagyablakos nappali szobt - de ez sem az igazi klnlegessg.
San Francisco rendkvl sszetett vros nemzetisgi szempontbl: a legkevesebben tln ppen az angolszszok vannak. Hatalmas knai, olasz, nmet kolnik alakultak ki: a Chinatownban kb. 30 ezer knai l.
A vros az amrikai kulturlis let fellegvrai kze tartozik: itt mkdik az orszg msodik land operatrsulata, van szimfonikus zenekara, szmos sznhza, sok mzeuma. Kultrja sznesebb, mint New York.
Nagyvros, de hinyzik belle a nagyvrosok ridegsge. "Frisco" - ahogy szinte mindenki beczi a vrost - bartsgos s barti. Taln legjobban az angol klt, Rudyard Kipling fogalmazta ezt meg: "San Franciscnak csak egy hibja van - rta. "Nehz otthagyni..."
Ami szinte a legfurcsbb: ez a ders vros egy vszzaddal ezeltt alighanem a legrosszabb hr fiatal metropolisza volt az USA-nak. Ugyanis a legnagyobb "boom-town"-knt, az egyik naprl a msikra, fldbl kintt vrosknt indult el a karrierje tjn. Trtnete ennl messzebb nylik vissza: abban az vben szletett, amikor az amerikai fggetlensg, 1776-ban. Ekkor alaptott a spanyol gyarmati kormnyzat itt egy kisebb erdt, a Presidit, a katolik egyhz pedig misszit, amelyet csak Dolores nven ismernek, de amely Assisi Szent Ferenc nevt viselte. A telepls neve akkor mg Yerba Buena, azaz "j f" volt, csak azok ltek itt az indinokon kvl, akiket a spanyol gyarmati kormnyzat helyezett ide. Mg 1841-ban is mindssze 30 csald alkotta a katonkon s a papokon kvl a lakossgot.
Az arany hozta a nagy vltozst. A vros lett a californiai aranyvidk kapuja. A spekulnsok hada elnttte a vros, az ingatlanrak csillagszati magassgokat rtek el, a fogyaszti rak a magasba szktek.
1906. prilis 18-n hatalmas fldrengs rzta meg a vrost. Sok plet sszedlt, a leomlott hzakban tz ttt ki. Szinte az egsz vros legett, csak nhny negyed maradt meg. Mr a fldrengs msnapjn hozzfogtak a vros jjptshez. Azta korszer nagyvros ntt ki a fldbl s a megmaradt rszek is talakultak.
|